تبلیغات
کفسابی شبیه سازی و انجام پروژه ها و مقالات مهندسی برق قدرت، کنترل، الکترونیک، مخابرات، مهندسی پزشکی و مکاترونیک با گمز، متلب، GAMS، MATLAB، مطلب، MATHLAB، دیگسایلنت، پی اسکد،PSCAD، DIGSILENT، EMTP، ATP و ... و ترجمه تخصصی آن ها - نانو ذرات فلزی
شبیه سازی اماده برق قدرت با گمز، متلب، GAMS، MATLAB، مطلب، MATHLAB، دیگسایلنت، پی اسکد،PSCAD، DIGSILENT، EMTP، ATP و ... ترجمه ت

نانو ذرات فلزی

نویسنده :هادی
تاریخ:1390/05/16-13:50

نانو ذرات فلزی
طبق تعریف عمومی نانوذرات فلزی ، ذراتی به ابعاد 1 تا 100 نانومتر هستند .


پلاسمونیک
خواص وکاربردهای فوتونیکی ساختارهای نانو فلزی مثل نانو ذرات فلزی ، نانو رادهای فلزی ونانو پوسته های فلزی تحت عنوان پلاسمونیک توسعه یافته است. اثرات اپتیکی نانو ساختار های فلزی از اثرات الکترودینامیکی و تعمیم آن ها در یک محیط دی الکتریک نتیجه می شود. خواص اپتیکی ساختارهای نانو فلزی در مقایسه با شکل توده ای آن متفاوت است. زیرا در این محدوده نوارهای رسانش و ظرفیت گسسته می شوند و فاصله جدایی آنها به جنس ، اندازه و شکل هندسی و ساختاری ذرات بستگی دارد. در نتیجه می تواند به خواص و کاربرد های جدید منجر شود. پایه و اساس پلاسمونیک تحریکات اپتیکی مجموعه ای از الکترون ها است که نوسان آنها به مرز میان فلز- دی الکتریک محدود می شود ازاین رو این موج محدود شده در مرز میان فلز- دی الکتریک را یک موج پلاسمون سطحی می نامند.

نانو پوسته های فلزی
نوع دیگری از نانو ذرات فلزی که توجه پژوهشگران را در سال های اخیر به خود جلب کرده نانو ذرات فلزی لایه نشانی شده بصورت پوسته روی یک هسته است. مواد هسته و پوسته متفاوت است و معمولاً بنام ذرات ساختاری هیترو شناخته می شوند. وقتی ماده پوسته فلز است تغییرات تشدید پلاسمون سطحی می تواند بسیار بالا باشد. دانشمندی به نام زو ، در سال 1994 ذرات با یک هسته AuS بوسیله پوسته طلا را سنتز کرد.

کاربرد های پلاسمونیک
عمده کاربردهای پلاسمونیک را میتوان به شرح زیر نام برد :
1- موج برهای پلاسمونیکی و فیبرهای نوری
2- مهندسی واهلش گذارهای تشعشعی
3- پلاسمونیک در چیپ های کامپیوتری
4- نامریی کردن اجسام
5- ابزارهای شکافت زیر طول موجی
6- سنسورهای پلاسمونیکی
7- سوییچ هاوانتن های پلاسمونیکی
8- اسپکتروسکپی
9- کاربردهای پزشکی
10- کنترل سیگنال نوری
11- افزایش عملکرد فیلم های پلیمری الاییده به رنگینه ها و لیزر های رنگینه
12- ذخیره سازی اطلاعات با دانسیته های بالا

موج بر پلاسمونیک
موج برهای متداول به علت نشت نمی توانند در خم های با زاویه بزرگ هدایت خوبی داشته باشند.برای رفع این مشکل و هدایت نور در ابعاد کوچکتر از حد پراش اپتیکی می توان از هدایت کننده های پلاسمونیکی یا موج برهای پلاسمونیکی استفاده کرد که در آن یک آرایه پریودیک از نانو ساختار های فلزی حک شده در یک دی الکتریک نور را هدایت و مدوله می کند. این موج بر پلاسمونیک شامل یک آرایه از نانو ذرات ، نانو رادها و نانو سیم های فلزی با تشدید پلاسمون در ناحیه موج بر اپتیکی می باشد.

چیپ های کامپیوتری پلاسمونیکی
چیپ های کامپیوتری رایج قادر به انتقال داده ها به وسیله الکترون های سطح سیم های فلزی است. یکی از دانشمندان دانشگاه استنفورد روش پلاسمونیک را برای انتشار امواج الکترونی پیشنهاد می کند. زیرا استفاده از پلاسمونیک در چیپ های کامپیوتری می تواند سرعت آن ها را تا 100000 برابر پنتیوم های امروزی افزایش دهد.

نامرئی کردن اجسام
پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا به نام های نادر انقطا و اندروالو در مورد چگونگی استفاده از کاور های پلاسمونیکی در نامرئی کردن اجسام مقاله ای ارائه داده اند. که منشا آن پراکندگی نور و مانع از رسیدن آن به چشم ناظر می باشد. این روش برای ذرات کوچک در حد میکرو متر و برای طول موج خاصی انجام شده است. انتظار می رود تا چند سال آینده برای اجسام بزرگتر و برای بازه ی طول موجی تعمیم داده شود.

ظروف نانوذرات برای نگهداری طولانی مدت غذا
یك ظرف پلاستیكی كه در آن از نانوذرات نقره استفاده شده است مواد غذایی را در طولانی مدت كاملاً تازه نگه می دارد.

کرم پیشگیری از ایدز با استفاده از نانوذرات نقره
طبق اولین بررسی هایی كه تاكنون روی نانوذرات فلزی انجام شده ، برهم كنش نانوذرات نقره با ابعاد یك نانومتر با ویروس اچ ای وی و چسبیدن این ذرات به آن مانع از اتصال این ویروس به سلول میزبان می شود .
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر